Keni probleme me përqëndrimin??Këto 6 ushqime do t’ju ndihmojnë të jeni të fokusuar

focus foods blueberries

 

BLUEBERRIES

Përbërësi I parapëlqyer i smooth-eve mund të bëjë mrekullira për trurin tuaj.Nga permiresimi I memorjes të rritja e qarkulllimit të gjakut , deri te ulja e inflamacionit në sistemin tuaj nervor.Antioksidantet në këtë superstar të vogël blu jane çelësi për të pastruar mjegullën në mëndjen tuaj.Disa kokrra në ditë janë mrekullia për ju .

focus foods walnuts

ARRAT

Ndoshta sepse forma e tyre është e ngjashme me trurin …. ose sepse përmbajnë ALA, një acid yndyror me omega-3, plus një shumëllojshmëri antioksidantësh që ju rrisin përqëndrimin dhe përmirësojnë sistemin nervor .Një studim I Journal of Alzheimer’s Disease ka zbuluar që konsumimi I rregullt i arrave mund të uli rrezikun e Alzheimer,përmirësimin e kujtesës dhe ulje të ankthit. 

 

focus foods greens

 

GJETHET JESHILE

Spinaqi, kale etj: Këto super ushqime janë të pasura me vitamina dhe minerale , dhe janë çelesi I fokusimit tuaj .Në një studim ,pjesëmarrësit që konsumonin sallatë me gjethe jeshile të errët gjatë 5 viteve, kishin aftesinë e fokusimit më të fortë se persona 11 vjet më të rinj që nuk kishin përdorur këto bimë.

 

focus foods pumpkin seeds

 

FARAT E KUNGULLIT

Të pasura me magnez,zink dhe minerale të tjera ndihmojnë në ndërtimin dhe mirmbjtjen e qelizave nervore .Insufiçenca e zinkut është e lidhur ngushtë me semundjen  Alzheimerit dhe semundje të tjera të sistemit nervor , sipas kërkimeve të Universitetit të Kalifornisë. Sugjerohet konsumimi I tyre njëher në ditë në sallata ose edhe të vetme si fruta të thata .

focus foods matcha

MATCHA

Shumë popullore kohët e fundit , kjo pije e gjelbër nuk është vetëm diçka trendi. Çaji I Matcha ndihmon në fokusim , falë kombinimit të kafeines me  L-theanine. Ky kombinim ka efekte shumë të mira në rritjen e përqëndrimit, përmirësimin e memorjes, shmangien e hutimit.

focus foods water

 

UJI

Përpara se të habiteni : Dehidratimi çon në debulesë, dhimbje koke, dhe efekt negativë në funksionimin e përgjithshëm të trupit dhe mendjes. Pirja e sasive të mjfatueshme të H2O ju ndihmon për të qëndruar zgjuar dhe i përqëndruar gjatë pasditeve të gjata .Pini 8 gota uji në ditë për një super performancë . 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*